Köstrimaja

Hoone  olevat ehitatud köstrimajaks 19. sajandi keskel (u 1860). Esimene nimeliselt teadaolev köster olevat olnud Carl Gustav Landmann (1831-1871).

1910-1935 oli  köstriks ja organistiks Pert Mielberg, kuid kas ta seal hoones ka elas, on teadmata.

Mõningate andmete järgi olevat köstrimajas olnud ka kirikumõisa ait. Aida osa olevat võtnud rendile 1928. aastal Rudolf Mets (1894-1938), kes oli õppinud tisler ning asutas sinna mööbli- ja tõllasepa töökoja. Pärast tema surma jätkas töökojas tööd tema lesk Juuli Mets (Kluust, 2015).

Pildi allikas: Järva-Jaani Ristija Johannese kogudus (kantselei, sissekanne kirikuraamatusse)

Vaade Pikalt tänavalt (vasakul aastal 1962, paremal aastal 2023)

Tööstuskombinaadi hoone

Pärast Teist maailmasõda olevat töökoda antud üle kooperatiivile, mille alluvuses moodustati tööstuskombinaat. Selle all hakkasid tööle ka seni Järva-Jaanis tegutsenud töökojad, mis 1951. aastal ühendati Paide Rajooni TSN Täitevkomitee Tööstuskombinaadiks. 1963. aastal nimetati see ümber Teeninduskombinaadiks „Järva“, mille all töötasid lisaks puidutöökojale ka kudujad, õmblejad, juuksurid, kingsepad, kullassepad jms.
Virve Kruuts (2015) andmetel töötasid puutöökojas H. Elbre, Nuiamäe, Valter Kärner, Otto London.

“Üks tõestisündinud lugu olevat juhtunud töökojas kõige parematel aegadel 1950tel, kui alevis hakati ehitama individuaalmaju. Töökojas valmistati  majadele aknaid ja uksi, hööveldati lae- ja põrandalaudu. Valter Kärneri jutu järgi tehti seal ka mööblit, puust riste lahkunuile ja puusärke. Ühel õhtupoolikul olid mehed töö lõpetanud ja teinud selle puhul ka väiksed liigud. Vana Elbre olevat aga nii ära väsinud, et otsustas öö veeta  puutöökojas. Et aga mugavam oleks, pugenud ühte puusärki. Hommikul tulnud koristaja ja ehmatanud selle peale, kui ühest kirsust norinat kuulis. Piilunud siis argsi kirstu kaane alt sisse ja avastanud mehe seal rahulikku und magamas…”

Söögikohad

Pärast Teeninduskombinaat „Järva“ tegevuse lõppemist seisis hoone mõnda aega tühjana, kuni ajavahemikul 1989-1992 erastas selle Toivo Täht, kes hakkas hoones müüma ehitusmaterjali.  Mõne aasta pärast ehitas ta hoonesse köögi ja saali ning hakkas pidama seal pubi „Õlle 31“. Seal korraldas ta ka tantsuõhtuid ning mõne aja pärast pakkus päevasel aja toitlustust. Seetõttu ilutses majal ka kiri: „Mahe toit. Tule sööma.“

Kõrvalolevas majas, mis jääb Jaani ja Pika tn nurgale  (aadressiga Jaani 2) rentis ruume „Memme söögituba“. Pärast Voldemar Saarmetsa surma 2013 oli neil vaja hoonest välja kolida ning Toivo Täht pakkus oma kööki ja ruume söögitoa tegevuse jätkamiseks hoones Pikk tn 31.  2014. aastast alates tegutseski Pikk 31 aadressil Memme söögituba, mille perenaiseks oli Laili Lomp. Perenaise tervise halvenedes võeti söögikohta tööle inimesi, kes ei osanud lugu pidada hea toitlustuskoha tavast (suitsetamine siseruumides), mistõttu selle toitlustuskoha maine langes.

Jaani Tare

Toivo Täht andis ruumid üle oma pojale Urmas Tähele, kes uue omanikuna rentis 2020. aastal ruumid välja Riio Põldmale.

Riio ise on pärit Tamsalust, töötanud mõnda aega Norras toitlustusettevõttes ning naastes Eestisse, ostis maja Järva-Jaani ning hakkas siin tegutsema ettevõtlusega.

Riio Põldma koos oma elukaaslase Helina Lichtiga avasid 1.augustil 2020 toitlustuskoha “Jaani Tare”.

Scroll to Top